Napełniłeś nas mocą Ducha Świętego…
Po powitaniu dostojnego Gościa przez ks. proboszcza Bolesława Sylwestrzaka rodzice zgromadzonej w kościele młodzieży, świadomi, że „wiara zasiana w ludzkiej duszy domaga się pielęgnacji”, prosili o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Z rodzicami współpracują katoliccy wychowawcy, bo „szkoła i Kościół powinny stanowić dwa zgodne ośrodki wychowawcze”, aby „ten młody las, który wyrósł pośród starszego lasu był zdrowy i przekazał następnemu pokoleniu całe dziedzictwo prawd, wartości, trudów i ofiar, któremu na imię Polska”.
Czynne włączenie się w liturgię przedstawicieli młodego pokolenia bierzmowanych napawa optymizmem, że nie jest ono tylko biernym odbiorcą treści, ale podatnym na wpływy swych katechetów i kapłanów budulcem. Chłopcy i dziewczęta kl. VIII rozumiejący już sens wypowiadanych słów odnowili też przyrzeczenia chrztu świętego. Oby codziennym swym dalszym życiem zaakceptowali całe prawo Boże i rozumieli troskę Kościoła o podniesienie poziomu moralności, a nie krytykowali go za konserwatyzm.
Bierzmowani czytali też teksty mszalne, prosząc w modlitwie powszechnej „O łaski dla wszystkich zgromadzonych, aby realizowali królestwo pokoju, radości i miłości”, a w komentarzu na procesję z darami dziękowali Bogu, że „dziś napełnieni zostali mocą Ducha Świętego”. Pod koniec Mszy św. w serdecznych słowach wyrazili swą wdzięczność Bogu i ludziom, którzy pomogli im w duchowym dorastaniu: rodzicom, kapłanom, katechetom, a ks. Arcybiskupowi za umocnienie ich darami mądrości i rozumu, rady i męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Przygotowującemu ich kapłanowi podziękowali kwiatami „za serce, trudy, zmęczenie i godziny modlitwy w ich intencji”.
Ks. Kardynał Metropolita Wrocławski zwrócił się też ze słowem pasterskim do zebranych i dziękował za religijne wychowanie dzieci, a młodzieży przekazał serdeczne rady i wskazówki na dalsze lata i tłumaczył, że nie można naraz skosztować wszystkiego, co niesie ze sobą dorosłe życie, ale trzeba stopniowo poznawać jego tajemnice. Wszystkich wiernych zgromadzonych w kościele umocnił też nadzieją entuzjazmem i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
Cieszył się Arcypasterz Diecezji Wrocławskiej, że Kościół lokalny powiększył się znów o rzeszę dojrzałych wyznawców Chrystusa. Cieszył się gospodarz parafii ks. Proboszcz, że uroczystość przebiegła nie tylko spokojnie, ale i pięknie. Cieszył się ks. Janusz Jastrzębski, który bezpośrednio przez cały rok szkolny przygotowywał do tego dnia młodzież. W poczuciu odpowiedzialności przed Panem Bogiem włączył do współdziałania rodziców tej młodzieży i w liście do nich skierowanym napisał: „Niech wspólny wysiłek dobrego przygotowania młodzieży klas ósmych do sakramentu bierzmowania przyniesie obfite owoce miłości Boga Ojca, łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa i daru jedności w Duchu Świętym”.
W ramach przygotowania do sakramentu rodzice ze swoimi dorastającymi synami i córkami uczestniczyli w trzeci wtorek każdego miesiąca we Mszy św. z kazaniem. Ponadto dla rodziców były trzy serie konferencji (oddzielnie dla każdej szkoły), poświęcone następującym zagadnieniom:
Potrzeba łączności rodziny z parafią;
Treść teologiczna sakramentu bierzmowania;
Rola Eucharystii w życiu chrześcijańskim.
Spotkania dodatkowe kapłana z rodzicami odbyły się też w ramach rekolekcji – w tym tygodniu, w którym młodzież danej szkoły miała rekolekcje.
Formą przygotowania uczniów do bierzmowania był jeszcze cykl katechez w kościele w każdy wtorek w kwietniu i dwa razy w tygodniu w maju. Zakończone one zostały indywidualną rozmową kapłana i katechetów kwalifikującą kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Wszyscy współdziałający w zrealizowanym zadaniu mogą więc wyśpiewać na koniec pieśń „Gaude, Mater Polonia”, która radośnie zabrzmiała w sobotnie popołudnie dnia 4 czerwca br. (1994) zaintonowana przez chór kościelny na wejście J. E. ks. Kardynała Metropolity do Wieczernika naszej parafii.
Janina Wlaźlak
Pierwodruk: Przegląd Górowski 1994 nr 11 (68) s. 3